13. tabló
Konferenciák
Az 1942-es munkás-paraszt-értelmiségi konferenciát a SDG Kabay Márton köre rendezte meg Budapesten.
Az első napon irodalmi estet tartottak. A délelőtti előadások a következők: Muhorai Elemér: Falukultúra, Kádár Mihály: Közegészségügy, Kiss Sándor - Bonnyai Sándor (KALOT-kiküldött): Ifjúsági egyesületek, Karácsony Sándor: Tanügyünk, Veres Péter: Ipari és mezőgazdasági munkások, Féja Géza: A magyar nyelvű irodalom: A magyar irodalom megszervezése; Kovács Bálint: Paraszt és munkás népfőiskolák, Balla Péter: A dal és az ének nemzeti öntudatunk szolgálatában.
Az esti előadók: Somogyi Imre, Veres Péter, Nagy István, Darvas József, Kovács Imre voltak. A munkásság, a parasztság és az értelmiség fiataljai először voltak így együtt.
A Magyar Élet konferencia Balatonszárszón 1942. június 29-től július 6-ig tanácskozott Az ifjúság az új magyar szellemért címmel. Elnöke Bognár István, lelkésze Kiss Sándor, titkára Borvető Béla volt. 1943. augusztusában a Magyar Élet konferencián kerek 600-an vettek részt. Az írók közül Kodolányi János, Erdei Ferenc, Németh László, Jócsik Lajos, Karácsony Sándor, Veres Péter tartottak előadást. További előadók: László Gyula, Balla Péter, Dömötör Sándor, Muhorai Elemér, Püski Sándor. A lelki élet problémáit tárgyalták meg a reggeli órákban tartott bibliakörökben, az esti tábortüzek népdal tanulással, felolvasásokkal, szavalatokkal teltek el.
A szervező munkában ott találjuk a SDG tagjait, s vezető egyéniségét, Soos Gézát, a Magyar Élet könyvbarátainak társaságát, Püski Sándorral az élen, s a Kabay-kör tagjait.
"A szárszói vitákban, az esti tábortüzeknél a népi irodalomhoz számító alkotók legtöbbje résztvett. Számos kérdésben teljes volt az egyetértés, így a földosztásban, a szomszéd népekkel való kapcsolatban, a művelődés kérdéseiben egyek voltak az érzületben, a fasizmus elleni szolidaritásban, a fennálló helyzet elutasításában. De a jövendő útjait több ponton eltérőn képzelték el. Ismeretes, két koncepció jelentkezett határozottan: egy hangsúlyozottan osztályszempontú, népfrontos, forradalmi, s egy nemzeti reformista elképzelés." (Czine Mihály)
Nagy Sándor Béla nyilatkozata Szárszóról: "Ahol a szellem emberei igaz szóval beszélnek, ott a lelkekben valami maradandó érték támad..., amely tettekre serkentő hitté válik."