10. tabló
Feloszlatták, de mégsem szűnt meg létezni
A Szövetség 1949. december 17-én tartott rendkívüli közgyűlésén mondta ki "önkéntes" feloszlatását. Szárszói telepét 1952-ben veszítette el. Megszűnt a bázis, a látható összetartó erő, de a tagok tovább vitték mindazt, amit számukra Isten a Szövetségen keresztül adott. Ez a láthatatlan erőforrás a mai napig egyesületi keretek nélkül - de megtartotta az övéit, mint a SDG Diákszövetség tagjait.
A Szövetséget fel lehetett oszlatni, de szellemiségét nem lehetett béklyóba, gúzsba kötni, sőt parancsszóra megváltoztatni sem.
Az 1943-as konferencia 30 éves évfordulójára Darvas József a Magyar Írók Szövetsége nevében táblát leplezett le a szárszói Somogyi-ház falán. Nem sokat kellett várni az újabb emléktábla avatásra, mert 1975-ben a Kálvin 8. számú házra tábla került, az 1942-es konferencia, ill. a Kabay-körnek az ellenállásban való részvétele tiszteletére. Egyházunk itt 1985-ben rövid megemlékezést, koszorúzást tartott.
1981-től Merétey Sándor vezetésével elindult a Zsinati Levéltárban a SDG-s tagok visszaemlékezésének magnószalagra vétele, dokumentumok gyűjtése. A Magyar Élet konferencia 40 éves jubileuma alkalmából 1983-ban a Zsinati Levéltárban fotókiállítás nyílt Bérci László munkáiból. Már ebben az évben megindultak a levéltár és a Confessio által szervezett szárszói hálaadó napok és konferenciák, követve a régi hagyományokat, olyan előadókkal, mint Czine Mihály, Cseh-Szombathy László, Kontra György, Kiss Gy. Csaba, M. Kiss Sándor, Salamon Konrád, Kósa László, Sebestyén László, Varga Domokos, Mézes Zsigmond, Ecsedy Aladár, Dobos Károly, Denke Gergely... 1984-ben a szárszói templom falán, 1990-ben pedig a Somogyi-ház falán helyeztek el emléktáblát, hirdetve a jelennek és jövendőnek, mi történt ezeken a helyeken.
Egyházi vezetőink jelenlétükkel mutatták, hogy számukra is fontos, mi történt, s mi lesz Szárszán. 1983-ban könyv jelent meg Szárszó 43 címmel, majd 1988-ban Kiútkeresés 43 címmel tanulmánykötet jelent meg az 1988-as tanácskozás anyagát tartalmazva.
1988-tól megindult a szárszói telep visszaszerzése, miután a Szövetség volt tagjai Tóth Károly püspökhöz fordultak. A tárgyalások eredménye: a SZOT lemond a telepről a Magyarországi Református Egyház javára, s 1989, augusztus 14-én telekkönyvezik Siófokon. 1990. március 13-án megalakult a Szárszói SDG Konferenciatelep kuratóriuma, hogy helyreállítsa a területet ifjúsági konferenciák számára, s már nyáron meg is indult a munka. 1991-ben Merétey Sándor irányításával elkészülnek a tervek, a tábor makettje, - s ez a nyár is várja a fiatalokat építeni, s augusztusban a senior SDG-seket konferenciázni. Az SDG-sek még most is hónapról-hónapra összejönnek, 1983-ban pedig megalakították a Szárszói Baráti Kört.
A hűséges Istennek legyen hála, s munkálja annak a lelkületnek a kialakulását Szárszón, mely eddig is jellemezte a konferenciákat! Találják meg ott sokan életüknek Megváltóját, értelmét!